GRİ KUTU PENETRASYON TESTİ NEDİR? NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR

Günümüzde sayısı sürekli artan siber saldırılar, siber güvenlik çalışmalarını daha agrasif ve daha kurnaz olmaya sevk etmiştir. Her geçen gün gelişen, yeni saldırı türleri geliştiren ve gerek kamu gerekse devasa holdingleri bile dize getirebilen siber saldırganlar, hedeflerine küçük ve orta ölçekli şirketleri de koymayı ihmal etmemektedirler. Gerek eski yöntemlerin yeniden kullanılması veya yeni yöntemlerle beslenmesi gerekse yepyeni saldırı metotları ortaya çıkartılması, saldırgan hackerların günlük rutini haline gelmiştir.
Vaziyet bu iken penetrasyon testi adı altında normalden daha saldırgan bir savunma metodu ortaya çıkmıştır. Bu test bünyesinde tıpkı bir saldırgan gibi hareket eden beyaz şapkalı hacker birlikleri, olası bir saldırı halinde hangi bölgelerin zayıf olduğunu ölçerek rapor haline getirirler. Penetrasyon testi ile alakalı detaylı bilgi için buraya tıklayarak blog metnimize göz atabilirsiniz.
Bu yazımızda sizlere sızma testi türleri arasında popüler bir konumda olan Gray Box Pentest yani Gri Kutu Penetrasyon Testi incelemesi yapacağız.
Kara kutu penetrasyon testi yapan bir test ekibinin dışarıdan birisi gibi, hiçbir bilgi sahibi olmadan çalışma yaptığını buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz metnimizde anlatmıştık. (kara kutu teste link) Gri Kutu versiyonunda ise test ekibinin, belirli ayrıcalıklarla en az kullanıcı kadar yetkileri bulunur. Bu tip bir test gerçekleştiriliyorsa, testi gerçekleştiren ekibin ağın iç dinamikleri, dizaynı ve mimarisi ile alakalı belirli seviyede bilgisi olmalıdır.

Gri Kutu Sızma Testi (Gray Box Pentest) Faydaları

Penetrasyon Testi hizmetini gri kutu olarak aldığınızda, sisteminizde orta seviyede yetkili olan kişiler tarafından gelecek saldırılara karşı önden hazırlıklı olursunuz. Bu durum, saldırganların kısa süre ekibe soktukları bir ajan aracılığıyla yaptıkları birçok saldırı olduğu göz önüne alındığında, güvenlik açısından pozitif bir sonuç doğurmaktadır.

Ek olarak temel bilgilere sahip olan test ekibi, sistemde daha derinlemesine ve titiz bir tarama yapabilmektedirler. Böylece hem zamandan hem de daha derin taramanın kazandırdığı avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Rootcon Ekibi İle İleri Seviye Penetrasyon Testi

Gerek defansif gerekse ileri seviye/ avcı ofansif siber savunma operasyonlarında görev almış uzmanlardan oluşan Rootcon Siber Savunma ekibi, kurumunuza ileri seviye bir sızma testi hizmeti vermekten mutluluk duyar.

Ne yazık ki son zamanlarda, güncel saldırı yöntemlerinden haberdar olmayan, karmaşık ve yararı olmayan raporlar çıkartan ucuz penetrasyon testleri günümüzde giderek artmaktadır.

Sisteminize yapılacak olası bir saldırıya karşı gerçek bir savunma ortaya koyabilmek istiyorsanız, buraya tıklayarak Rootcon sızma testi hizmetine göz atabilirsiniz.